به گزارش روابط عمومي فرمانداري مهريزو نقل از خبرگزاري ايرنا: سنگ نگاره های کوه ارنان شهرستان مهریز ، اثر ماندگار ملی و طبیعی ایران در ایام نوروز میزبان خیل مسافران و مهمانان است .

در کوه دهستان ارنان از توابع بخش مرکزی شهرستان مهریز آثار بسیار ارزنده ای که نمایان گر هنر انسان های گذشته است به یادگار مانده است که از لحاظ باستان شناسی از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد .
روی صخره و سنگ کوهپایه های ارنان شهرستان مهریز نقوشی به یادگار است و زوایای مختلف زندگی انسان هایی که زمانی در این منطقه از کویر لوت ساکن بوده اند را نشان می دهد.
ستیز مردی با حیوانی درنده، انسانی سوار بر مرکب، مرد  گرز به دست، سگ شکاری، تعدادی نقوش بزهای قوی هیکل شاخ بلند، آهو و پرنده در میان دیگر نقوش نامعلوم که احتمالا نمادین هستند روی سنگ ها دیده می شوند .
کوه ارنان به فاصله حدود 60 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان مهریز و مشرف به سه روستای این منطقه که سرو، ارنان و بخ نام دارند قرار دارد.
آن چه باعث استقرار مردمان و جانوران در روزگاران پیشین در این منطقه شده ، شرایط مناسب زیستی آن و آب و هوای معتدل و مناسب بوده است .
چشمه های آب، آبگیر فصلی و گیاهان قابل تغذیه برای حیوانات علف خوار باعث شده اند که این منطقه به صورت جلگه ای آباد در آید.
سنگ نگاره های کوه ارنان یکی از تک کوه های نادر ایران مرکزی به شمار می رود و از منظر زمین شناسی ، تاریخی (سنگ نگاره هاوقنات) و هم ازمنظر طبیعی اجتماعی (وجود چشمه و در پی آن ایجاد روستا و مسکن گزیدن مردم) دارای اهمیت است .
کوه دهستان ارنان شهرستان مهریز منفرد و دور تا دور آن را دشت فرا گرفته و این اثر آتشفشانی و دارای پرتگاه است و غارهای طبیعی را نیز در دل خود محافظت می کند.
دردامنه شرقی آن نیز چشمه ای و جود دارد که درختان انجیر وحشی، درمنه، خارشتر ، گز و شور و غیره اطراف را سیراب می کند.
مطالعات باستان شناسی نشان داده است که همگی نقوش موجود بر سنگ نگاره های این کوه با ابزار فلزی و فولاد و به وسیله ضربه زدن بر سنگ، کنده کاری شده است.
رییس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری مهریز گفت: سنگ نگاره های کوه ارنان از قذیمی آثار تاریخی و فرهنگی شهرستان مهریز در بخش مرکزی محسوب می گردد .
ˈ علی اصغر صمدیانی ˈ افزود: هرچند به بعلت قدمت طولانی این اثر و گذر زمان ، آسیب هایی به این آثار وارد شده ولی همچنان جذاب و دیدنی است .
وی خاطر نشان کرد: سنگ نگاره های ارنان در بین همه آثار شهرستان مهریز از لحاظ قدمت دارای مقام اول است و این کوه و محوطه اطراف آن در سال 1378 و به شماره ثبتی 2361 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده بود.
دهستان ارنان با یک هزار و 500 نفر جمعیت در 45 کیلومتری جنوب شرقی مهریز واقع شده است.
شهرستان مهریز با 50 هزار نفر جمعیت دارای 600 اثر تاریخی و فرهنگی است