چشمه باستانی غربالبیز مهریز پس از هشت ماه خشکی، دوباره جاری شد و کشاورزان مهریزی را خوشحال کرد.

 به گزارش روابط عمومي فرمانداري مهريزمحمدرضا زارعیان بيان کرد: چشمه غربالبیز مهریز که نزدیک به هشت ماه از خشکیدن آن می‌گذشت در روزهای قبل با جوشش آب از حفره‌ها و لابه‌لای سنگ‌ها جانی دوباره گرفت.

وی با بیان اینکه چشمه غربالبیز همچون نگینی فیروزه‌ای بر انگشتری کویر جای گرفته و حواشی تاریخی این چشمه بر جذابیت آن افزوده است تصریح کرد: غربالبیز چشمه‌ای تاریخی و بسیار کهن در اطراف مهریز است، این چشمه با مرکز شهرستان مهریز 10 کیلومتر و با مرکز استان یزد 40 کیلومتر فاصله دارد و در روستای مزوار واقع شده است.

شهردار مهریز خاطر نشان کرد: این چشمه به صورت یک فرورفتگی طبیعی است و هر سال در اوایل بهار آبی گوارا و زلال از کوه‌های منطقه جاری می‌شود و در این فرو رفتگی می‌ریزد و به دریاچه‌ای طبیعی و کوچک تبدیل می‌شود.

زارعیان بیان کرد: در اطراف این چشمه آثاری به دست آمده که قدمت این منطقه را بیان می‌کند و از گذشته‌های دور و از دوران ساسانی حکایت دارد.

وی بیان کرد: از جمله این آثار می‌توان به گودی هاون شکل در بالای چشمه که با دست کنده شده و سه برج مثلث شکل در کوه بالای چشمه با قدمت بیش از چهار هزار سال و قبرهایی که از آن ظروف سنگی و اشیاء و نشانه‌‌هایی از عصر ناهیدپرستی و هزاران یادگار بزرگ زمان‌های بسیار دور بیرون آمده و حکایت از تاریخ کهن این ناحیه دارد اشاره کرد.

شهردار مهریز اظهار کرد: چشمه غربالبیز از گذشته‌های دور دست‌خوش تغییرات بسیاری در محوطه خود شده اما در چند سال گذشته محوطه‌سازی زیبایی در اطراف آن شکل گرفته است.

زارعیان اضافه کرد: روزگاری این چشمه به قدری پر آب بود که در رود پایین دستی آن قایق‌ها بر روی آب روان، اسباب تفرج مسافران و گردشگران به این منطقه شده بودند اما امروزه تنها مقدار کمی از اطراف این چشمه پر آب می‌شود.