نخستین همایش مهریز شناسی ( نگاهی به تاریخ و فرهنگ مهریز ) با حضور جمعی از مهمانان و مدعوین و بخصوص مهریز شناسان و فرهیختگان در کاروانسرای شاه عباسی برگزار شد.

در این همایش که توسط سازمان اسناد و کتابخانه ملی استان یزد و فرمانداری مهریزو برخی از دستگاه های اجرایی برگزار شد ، امام جمعه ، نماینده مجلس ، جمعی فرهیختگان ، پژوهشگران ، اساتید و مهریزی تباران  حضور داشتند .

در این آیین فرهنگی ، دبیر همایش های علمی یزد شناسی در سخنانی به برگزاری اینگونه هایش ها در سطح استان و برنامه های سازمان اسناد و کتابخانه ملی استان یزد اشاره کرد .

" محمد رضا ملک ثابت " ضمن تشکر از مسوولان اجرایی مهریز و بخصوص فرماندار در اجرای این همایش به ظرفیت های این شهرستان در ابعاد مختلف پرداخت .

همچنین در ادامه فرماندار مهریز با خیرمقدم به تمامی مهمانان در سخنان کوتاهی به آخرین وضعیت این شهرستان اشاره و ظرفیت های آن را مورد تاکید قرار داد .

" سید محمد رستگاری " برگزاری این همایش را گامی مهم برای معرفی هرچه بهتر توانایی ها و ظرفیت های این شهرستان دانست .

همچنین در ادامه نماینده مجلس ، مشاور فرهنگی استاندار ، یکی از اعضای هیات علمی دانشگاه و همچنین چند برنامه فرهنگی و هنری اجرا شد .

تجلیل از پیشکسوتان و سخنرانان و همچنین برپایی  نمایشگاه جانبی از اسناد تاریخی و توانمدی های مهریز در معرض دید مدعوین قرار گرفت .

با عنایت  به جایگاه دینی ، فرهنگی ، تاریخی ، طبیعی و تفرجگاهی مهریز برگزاری اینگونه همایش ها بسیار ضروری و می تواند نقش مهمی در معرفی این شهرستان و بیان ظرفیت های عظیم آن در ابعاد مختلف باشد .

علیرغم فاصله بسیار کم در طرح موضوع و انجام آن  قطعا برگزاری این همایش در این شهرستان قابل قدردانی و خسته نباشید به عوامل آن است.