فرماندار مهریز : ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای از اصالت ایرانی و پیشینه تاریخی برخوردار است

رماندار مهریز تأکید کرد: ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای از اصالت ایرانی و پیشینه تاریخی برخوردار است و مذهب و فرهنگ ما با آن عجین شده است تا جایی که در حین این ورزش، ورزشکاران مداوم مشغول ذکر و مناجات هستند و از این حیث ورزش مقدس و ارزشمندی است.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهریز، همزمان با ۱۷ شوال و روز ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای جشنی با حضور مدیرکل اداره ورزش و جوانان، نایب‌رئیس هیئت پهلوانی و زورخانه‌ای استان، امام‌جمعه، فرماندار، رئیس اداره ورزش و جوانان و رئیس هیئت پهلوانی و زورخانه‌ای مهریز و ورزشکاران به نامی همچون حمید بهزاد پور و جمعی از مردم و ورزش دوستان در سالن شهید کشاورزی این شهرستان برگزار شد.

امام‌جمعه مهریز در این مراسم با اشاره به واقعه رویارویی امیرالمؤمنین با عمرو بن عبدود در سال پنجم هجری گفت: در جنگ خندق حضرت علی (ع) در مقابل شجاع‌ترین فرد جبهه کفر قرار گرفت و پیامبر فرموده‌اند در این نبرد، تمام کفر در مقابل تمام ایمان ایستاد و شکست خورد و حضرت علی (ع) به دلیل کنترل نفس و عصبانیت خود در برابر جسارتی که عبدود به مقام حضرت کردند این روز گرامی داشته می‌شود.

حجت‌الاسلام محی‌الدینی خاطرنشان کرد: یکی از زمان‌هایی که وسوسه شیطان اثر می‌کند و انسان را به اشتباهات جبران‌ناپذیر وامی‌دارد، عدم کنترل خشم و عصبانیت است. اخلاق جوان مردی و اخلاص و کنترل هوای نفس که یکی از وجهه‌های بی‌نظیر امیرالمؤمنین است باید الگوی جوانان جامعه قرار بگیرد.

فرماندار مهریز نیز در این مراسم تأکید کرد: ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای از اصالت ایرانی و پیشینه تاریخی برخوردار است و مذهب و فرهنگ ما با آن عجین شده است تا جایی که در حین این ورزش، ورزشکاران مداوم مشغول ذکر و مناجات هستند و از این حیث ورزش مقدس و ارزشمندی است.

رضا زارع زاده همچنین اذعان کرد: این ورزش در حال حاضر تضعیف‌شده است و نیاز به احیا و حمایت بیش‌ازپیش مسئولین دارد. ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای برخلاف ورزش‌های وارداتی و خشن، علاوه بر نشاط جسمی، نشاط روحی نیز به دنبال دارد. جامعه امروز نیازمند فرهنگ پهلوانی، مردانگی، گذشت و تزکیه نفس است و این فرهنگ، موجب گرایش جوانان به سمت کارهای خیر و خداپسندانه می‌شود.

مدیرکل اداره ورزش و جوانان استان یزد نیز در بخشی دیگر از این جشن معنوی اظهار کرد: بیش از ۸۸ زورخانه در سراسر استان وجود دارد که همگی فعال هستند و خوشبختانه تمام رده‌های سنی از این ورزش استقبال کرده‌اند. در سال ۹۶ استان یزد در کشور سوم و در سال ۹۷ مقام دوم را کسب کردیم. نوجوانان این رشته نیز رتبه برتر این رشته ورزشی را از آن خودکرده‌اند و درحالی‌که بیم آن می‌رفت این ورزش باستانی و ارزشمند به فراموشی سپرده شود، موفقیت‌های کسب‌شده نویدبخش رونق روزافزون این ورزش در استان خواهد بود.

مسعود شریعتی خاطرنشان کرد: ورزشکاران ما در زورخانه‌ها دارای روحیه فتوت، صداقت و مردانگی هستند و امیدواریم که ورزشکاران ما در رشته‌های دیگر نیز الگو بگیرند. همچنین از گذشت و مهربانی حمید بهزاد پور، قهرمان استان یزد و کشور در دنیا به خاطر دستگیری از فرودستان و نیازمندان تشکر و قدردانی می‌کنیم.