به مناسبت هفته دولت در مهريز:

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهریز : فرماندار مهریز در نشست خبری با خبرنگاران مهریز به ارائه گزارش عملکرد دستگاه های مختلف دولتی در سال جاری پرداخت و گفت: 51 طرح کوچک و بزرگ با اعتباری بالغ بر 670 میلیارد ریال تا پایان هفته دولت در بخش دولتی و غیر دولتی به بهره برداری می رسد.
سید محمد رستگاری از افتتاح کشتارگاه صنعتی مهریز با حضور وزیر جهاد کشاورزی و سرمایه گذاری بالغ بر  35 میلیارد تومان یاد کرد و افزود: در هفته دولت چند واحد تولیدی و صنعتی از جمله شرکت تولید نوشیدنی های گازدار ، شرکت تولید مواد بهداشتی ، شرکت تولید نمک با خلوص بالا و نیز چند واحد پرورش مرغ گوشتی و پرورش گل رز به بهره برداری می رسد.
وی ازاحداث تصفیه خانه شبکه فاضلاب شهر مهریز با سرمایه گذاری بخش خصوصی که انتهای شهرک سنگ واقع شده خبر داد و گفت: این پروژه با پیشرفت 85 درصدی عمرانی در حال اجراست و تاکنون برای عملیات احداث این تصفیه خانه 9 میلیارد تومان هزینه شده  و مراحل خریداری و انتقال تجهیزات در حال انجام هست که برای تکمیل ان  ده میلیارد تومان دیگر باید هزینه شود
فرماندار مهریز با اشاره به پیشرفت 35 درصدی شبکه فاضلاب شهری خاطرنشان کرد: 98 کیلومتر از کل پروژه با طول 285 کیلومتر، با هزینه ای بالغ بر 25 میلیارد تومان با سرمایه گذاری بخس خصوصی انجام شده  و تا اجرای کامل این طرح بیش از 45 میلیارد تومان دیگر نیاز است.
رستگاری درمورد اجرای طرح توسعه بیمارستان مهریز تصریح کرد: 500 میلیون تومان از محل کمک های خیرین هزینه و نیز 3 میلیارد تومان از بودجه دولتی برای اجرای طرح توسعه بیمارستان اختصاص یافته است و  بلوک زایمان و اتاق عمل جراحی طبقه هم کف در فاز اول به پایان خواهد رسید و باتکمیل نهایی این طرح بزرگ 4 طبقه؛شامل 150 تخت با 50 تخت ویژه، 8 اتاق عمل جراحی تخصصی و فوق تخصصی خدمات ارزنده ای به همشهریان ارائه خواهد شد که پیگیری تامین اعتبار مورد نیاز تسریع در تکمیل طرح توسعه بیمارستان از الویت های شهرستان میباشد.
وی همچنین از برنامه ریزی احداث آزاد راه اردکان- مهریز بطول 130 کیلومتر خبر داد و گفت: آزاد راه اردکان - مهریز با پیش بینی اعتباری بالغ بر928 میلیارد تومان در شرف انعقاد قرار داد می باشد و نیز پروژه تکمیل روشنایی مسیر یزد - مهریز به طول 6 کیلومتر از پلیس راه تا کافه صحرا با پیش بینی اعتبار حدود 2 میلیارد تومان  توسط  پیمانکار تعیین شده توسط اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای اجرا خواهد شد .
فرماندار شهرستان مهریز به حوزه توسعه آموزش عالی نیز اشاره کرد و اضافه کرد: پردیس مهریز دانشگاه یزد در ساختمان شکیب   سال 95 با سه رشته تحصیلی در مقطع  کارشناسی شروع به فعالیت کرد. در سال جاری نیز با تصویب شورای گسترش آموزش عالی سه رشته تحصیلی جدید در این پردیس ایجاد شده و در سال تحصیلی جدید این پردیس در 6 رشته تحصیلی، دانشجو می پذیرد. همچنین احداث ساختمان خوابگاه بزرگ و زیبای این مجموعه در اراضی پردیس مهریز دانشگاه یزد توسط خیر محترم در حال تکمیل می باشد
فرماندار مهریز با اشاره به بناهای تاریخی و قدیمی شهر مهریز عنوان کرد: طرح ثبت  ملی مهریز به عنوان باغشهر تاریخی تهیه و تدوین شده  و بررسی و تصمیم گیری  نهایی برای ان در سازمان میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری انجام خواهد شد.
وی افزود: علاوه بر دو اثر ثبت جهانی موجود در مهریز پیگیری برای ثبت جهانی دو اثر تاریخی منحصر بفرد  دیگر در مهریز، یعنی رباط زین الدین و کاروانسرای کرمانشاهان در  حال انجام می باشد.
پیگیری مراحل  احداث  و تکمیل پست برق 400 به 63 کیلو ولت مهرگان واقع در جاده سیمان تجارت  با اعتبار مورد نیاز 20 میلیارد تومان با مشارکت بخش خصوصی و نیز پیگیری تکمیل پست برق 63 کیلو ولت یزد مهر  از دیگر پروژه هایی بود که فرماندار مهریز در این نشست اعلام کرد.
رستگاری با اشاره به جایگاه کشاورزی و بویژه  دامپروری  شهرستان مهریز که رتبه های بر تر استان را به خود اختصاص داده  تصریح کرد: تولید تخم مرغ ،مرغ گوشتی، جوجه شترمرغ و جوجه یکروزه، هم چنین تولید شیرو عسل و گوشت قرمزو گوشت سفید  و نیز پرورش آهو از زمینه های فعالیت دامپروری در شهرستان مهریز است.
وی ادامه داد: مجموعه های تولید تخم مرغ با جمعیت بیش از یک میلیون قطعه مرغ تخمگذار و تولید سالانه بیش از 12 هزار تن تخم مرغ از جمله شرکت های سالار، سالاردشت و سیمرغ جزو برترین شرکت های استان یزد و حتی کشور می باشند.
همچنین فرماندار مهریز به اغاز عملیات اجرایی معدن سرب و روی مهدی آباد که بزرگترین معدن خاورمیانه و دومین معدن در سطح جهان محسوب می شود اشاره کرد و یادآور شد: این معدن و واحد فراوری ان با پیش بینی سرمایه گذاری 1 میلیارد دلار توسط کنسرسیوم بخش غیر دولتی ایرانی و با ظرفیت تولید نهایی تولید 800 هزار تن کنسانتره روی طی 4 سال آینده تکمیل خواهد شد و هم اکنون ماشین الات سنگین و فوق سنگین در معدن در حال اجرای عملیات باطله برداری و... می باشند.
رستگاری در خصوص پروژه راه آهن یزد - اقلید نیزگفت: این پروژه 274 کیلومتر طول دارد و  120 کیلومتر آن در محدوده شهرستان مهریز قرار دارد و خوشبختانه عملیات ریل گذاری و تکمیل فاز اول پروژه از ایستگاه مهریز تا ایستگاه رخش بطول حدود 30 کیلومتر انجام شده و ساختمان علائم و ارتباطات ایستگاه احداث ومراحل ساخت  سالن مسافربری و سکوی مسافر ایستگاه در حال انجام می باشد