به گزارش روابط عمومي فرمانداري مهريز:«محمد یارمند» كه در کارگاه آموزشی «آشنایی با وظایف تشکیلات و جایگاه قانونی شوراها» برای منتخبین پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی روستاهای بخش مرکزی و دهیاران شهرستان مهریز سختن مي‌گفت، اظهار كرد: با توجه به نزدیک شدن به زمان شروع به‌کار اعضای منتخب دوره پنجم شوراهای روستایی و این که بیش از 70 درصد از این اعضا، جدید و فاقد تجربه کافی هستند، لزوم آشنایی و آموزش قوانین و مقررات شوراها به این افراد احساس می‌شد .

وي افزود: این اعضا در حدود اختیارات قانونی خود ملزم به رعایت قوانین و مقررات هستند و وظیفه آن‌ها نیز نظارت بر اداره امور جریان روستاست و می‌بایست در راستای اجرای مصوبات با یک سری قوانین و ضوابط اداری، تشکیلاتی و مالی آشنا شوند .

وی بزرگترین مشکلات روستاییان را بیکاری و خشکسالی دانست و عنوان کرد: امیدواریم  با همت و درایت شوراها و دهیاران و با تخصیص تسهیلات اشتغال‌زایی به روستاییان بتوانیم در جهت خدمت‌رسانی به روستاها گام‌های موثری برداریم .

یارمند اضافه کرد: از جمله مباحثی که در روستاها مطرح است، بحث زمین‌خواری و تخریب و تغییر اراضی کاربری کشاورزی است که امیدواریم شوراها و دهیاری‌ها نسبت به مسئولیت‌های محوله در این خصوص، انجام وظیفه کنند تا از تخلفات جلوگیری شود .

«مهدي دهقان‌زاده» بخشدار مرکزی مهریز نیز در ادامه با اشاره برگزاری دوره آموزشی شوراهای روستایی بخش مرکزی مهریز که برای اولین بار در سطح استان برگزار  می‌شود، خاطرنشان کرد: بخش مرکزی مهریز با پنج دهستان، دارای 44 روستای دارای شورا و دهیاری است و سه روستا نیز دارای شورا اما فاقد دهیاری هستند.

وي همچنین اعلام كرد:  از میان اعضای پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی روستاهای مرکزی مهریز، چهار نفر از بانوان حضور دارند .

دهقان‌زاده در حاشیه این کارگاه، در خصوص گازرسانی به پنج دهستان خورمیزات، ارنان، تنگ چنار، بهادران و میانکوه بخش مرکزی مهریز، افزود: برای بعضی از این روستاها مانند تنگ‌چنار، لوله کشی گاز صورت گرفته است و موضوع گازرسانی به دیگر روستاهای بخش مرکزی نیز در دستور کار است .

گفتنی است، نظارت بر کار شوراها و دهیاری‌ها به صورت دقیق و مستمر و بررسی گزارشات مبنی بر تخلفات آنان در نحوه هزینه‌کرد اعتبارات و دیگر مسئولیت‌ها و همچنین ترویج قانون‌گرایی در نهاد شوراها و دهیاری‌ها و به تبع آن در جامعه روستایی و هدفمند شدن برنامه‌ها و اقدامات مدیریت روستایی نیز از مسائلی بود که در این کارگاه برای اعضای شوراهای روستایی و دهیاران مهریز تبیین شد.