3 بناي تاريخي در شهرستان مهريز در فهرست آثار ملي ثبت شد‌

3 بناي تاريخي در شهرستان مهريز در فهرست آثار ملي ثبت شد‌


رئيس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان يزد گفت: سه بناي تاريخي ارزشمند در شهرستان مهريز در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيد.
3 بناي تاريخي در شهرستان مهريز در فهرست آثار ملي ثبت شد‌
عزيزالله سيفي  در جمع خبرنگاران اظهار داشت: يكي از اين بناها رباط كهنه سريزد نام دارد كه به شمار 25356 در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است.
وي در تشريح اين بناهاي ارزشمند و پرقدمت مهريز افزود: اين بنا در دوره صفويه احداث شده و هدف از ايجاد آن نيز زدودن گرد سفر از تن و جان مسافران قافله‌ها بوده است و در رفع تشنگي و گرسنگي قافله‌ها در آن دوران نقش موثري ايفا مي‌كرده است.
سيفي خاطرنشان كرد: رباط كهنه خشتي و ساير بناهاي داراي كاربري مشابه از آنجا كه سريزد در مسير كاروانيان بوده است، به لحاظ اقتصادي و سياسي در اين منطقه در عهد خود قابل توجه و حائز اهميت بوده‌اند و اين نوع بناها به ويژه رباط كهنه به نوبه خود معرف شكوه اقتصادي اين منطقه در گذشته است.
وي يادآور شد: اين بناي عظيم خشتي در منتهي‌اليه شرق دهستان سريزد و خارج از بافت جديد دهستان واقع شده و مصالح به كار گرفته شده در ساخت اين بنا به طور كامل خشت است و پلان اين بنا چهار ايواني و داراي دو در ورودي در ايوان‌هاي ضلع غربي و شمالي است.
سيفي همچنين ادامه داد: ساختمان بنا چهارگوش مستطيل و در طرفين ورودي آن، حجره‌هايي براي اطراق مسافران و حفره‌هايي در قسمت پايين آن به عنوان مال‌بند تعبيه شده است.
وي با تشريح ساير قسمت‌هاي اين بناي قديمي بيان داشت: قسمت‌هاي عمده بنا با اندودي از كاهگل پوشيده شده و بخش‌هاي اعظم اين يادگار دوره صفوي با آسيب‌هاي طبيعي و انساني مورد تخريب قرار گرفته است.
سيفي اظهار اميدواري كرد؛ به همت دوستداران و پاسداران ميراث فرهنگي و يادگارهاي گذشته در كالبد بي‌رمق اين بنا جان دوباره بخشيده شود.
رئيس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان يزد همچنين انبار حاجي كريم در محله استهرج را ديگر بناي ثبت شده در فهرست آثار ملي در شهرستان مهريز اعلام كرد.
سيفي افزود: اين آب‌ انبار نيز با شماره ثبتي 25359 به جرگه آثار تاريخي كشور پيوسته است.
وي همچنين مسجد قلعه در روستاي طزنج را نيز از ديگر بناهاي ثبت شده اعلام كرد و ادامه داد: اين مسجد باشكوه نيز به شماره 25354 در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است.
سيفي يادآور شد: آب انبار حاجي كريم در محله استهرج و مسجد قلعه در روستاي طزنج هر دو از بناهاي دوره قاجاريه هستند.
آدرس کوتاه :