مجوز اولین موزه ی بوم گردی در استان یزد صادر شد.


"محمد رضا کارگر" مدیر کل موزه ها و اموال تاریخی کشور در بازدید از اماکن تاریخی و گردشگری شهرستان مهریز موزه را مهمترین رکن فرهنگی جامعه و معیار توسعه دانست و از صدور مجوز اولین موزه در اقامتگاه بوم گردی در روستای سریزد شهرستان مهریز خبر داد

 

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان مهریز ، "محمد رضا کارگر" مدیر کل موزه ها و اموال تاریخی کشور در بازدید از اماکن تاریخی و گردشگری شهرستان مهریز گفت : آثا تاریخی باارزش ، مردمان اصیل  و بافت تاریخی زیبا باعث شده استان یزد و شهرستان مهریز مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی باشد.

کارگر با بیان اینکه کالبد شهری و جریان زندگی متفاوت باعث ایجادعلاقه در گردشگران داخلی و خارجی می شود گفت شهر مهریز دارای میراث ملموس و ناملموس و ویژگی های غنی و منحصر به فرد است و در آینده مهریز می تواند به یک قطب گردشگری تبدیل شود که به رونق و توسعه پایدار شهرستان کمک شایانی خواهد کرد.

 

مدیر کل موزه های کشور با اشاره به اینکه موزه ها تلاش می کنند میراث مادی و معنوی را حفظ کنند گفت باید به سرمایه گزاران کمک کنیم تا حرکت های خود جوش مردمی پایدار بماند.

وی موزه را مهمترین رکن  فرهنگی جامعه و معیار توسعه دانست و از صدور مجوز اولین موزه در اقامتگاه بوم گردی در روستای سریزد شهرستان مهریز خبر داد.

وی افزود: پا به عرصه‌ای گذاشته ایم که رشد موزه‌ها نسبت به گذشته قابل مقایسه نیست. در موزه‌های خصوصی شاهد رشد چشمگیری هستیم  بطوریکه مدیران میراث فرهنگی استان‌ها به طور مستمر بر تقاضا مکرر بخش خصوصی و مجموعه‌دارها برای راه‌اندازی موزه‌ها تاکید دارند.

همچنین فرماندار شهرستان مهریز در ادامه به وضعیت امروز موزه و موزه‌داری در کشور اشاره کرد و گفت: با مرور ۳۰۰ سال تاریخ موزه‌داری جهان شاهد یک وضعیت مطلوب در عرصه موزه داری هستیم

رضا زارع زاده افزود: تک تک افراد جامعه باید در امور موزه ها نقش داشته باشند چراکه موزه ها زمانی به عنوان نهاد اجتماعی نقش را ایفا می کنند که تمام مردم در این موضوع مشارکت داشته باشند.

زارع زاده مهریزی با بیان اینکه امروزه موزه‌ها خودجوش و براساس نیاز اجتماعی شکل می‌گیرند، گفت: در بسیاری از روستاها افراد آثار تاریخی خانوادگی خود را به صورت خودجوش در یک موزه جمع می‌کنند که تبدیل به کانونی برای هم اندیشی می‌شود.

 فرماندار افزود : امروز جامعه ایرانی به این نیاز رسیده که در حفظ هویت خود بدون نیاز جدی به حمایت دولت بکوشد و این حفظ هویت در قالب راه‌اندازی موزه شکل می‌گیرد.

وی گفت: از آنجایی که جامعه نیاز به رشد و توسعه دارد، بنابراین یکی از اتفاقات مهمی که در حوزه موزه داری باید مورد توجه قرار گیرد، موضوع اجتماعی شدن موزه ها است.


آدرس کوتاه :