كوه ريگ و غربالبيز ميزبان خيل انبوهي از ميهمانان و مسافرين نوروزي

كوه ريگ و غربالبيز ميزبان خيل انبوهي از ميهمانان و مسافرين نوروزي


در اولين جمعه از سال جديد
كوه ريگ و غربالبيز ميزبان خيل انبوهي از ميهمانان و مسافرين نوروزي

به گزارش روابط عمومي فرمانداري مهريز، در اولين جمعه از سال جديد كوه ريگ و غربالبيز ميزبان خيل انبوهي از ميهمانان و مسافرين نوروزي بود.
کوه ریگ که یکی از اماکن تفریحی و گردشگری استان یزد و شهرستان مهریز به شمار می رود، هر سال در ايام نوروز ميزبان خيلي انبوهي از مسافرين و ميهمانان نوروزي است.
همچنين كوه ريگ در شش ماه نخست سال به دلیل ویژگی درمانی که دارد، مورد استقبال بسیاری از مردم به ویژه مسافران نوروزی قرار می گیرد.
این کوه، تلی از ماسه ‌های تمیز و بدون خاک است که به صورت تپه بسیار بزرگی در نزدیکی یکی از کوه های شهر مهریز قرار دارد.
ریگهای این کوه به دلیل تابش مستقیم نور خورشید، داغ می شود و به دلیل ریگ بودن تپه، کوهنوردان را اغلب تا نیمی از پا در ریگهای داغ فرو می برد به همین دلیل بسیاری از مردم معتقدند، داغی ریگها می تواند دردهای عضلانی پا و کمر را از بین ببرد.
همین امر سبب شده سالانه تعداد زیادی از گردشگران از این منطقه به عنوان یک منطقه گردشگری درمانی استفاده کنند.
کوه ریگ در طول سالیان طولانی و در چند صد سال پیش بر اثر وزش باد و جمع شدن توده های عظیمی از شن کنار یک کوه به وجود آمده و اکنون به یک منطقه تفریحی و ورزشی برای جوانان و خانواده ها تبدیل شده است.

و اما غربالبيز:
چشمه غربالبیز که یکی از دو چشمه اصلی استان یزد است، شرایط محیطی مناسب برای زندگی انسان و طبیعت زیبای این ناحیه از جمله مهمترین عوامل شکل ‌گیری حوزه‌ ای فرهنگی در این بخش از کشور ایران از زمان باستان تاکنون بوده است.
این چشمه به صورت یک فرورفتگی طبیعی است و هر ساله در اوایل بهار آبی گوارا و زلال از کوههای منطقه جاری می شود و در این فرو رفتگی می ریزد و به دریاچه ای طبیعی تبدیل می شود.
روزگاری این چشمه به قدری پر آب بود که در رود پایین دستی آن قایقها بر روی آب روان و اسباب تفرج مسافران و گردشگران به این منطقه شده بودند.
مجموعه گردشگري غربالبيز با مساحتي قريب به 10 هكتار در مجاورت روستاي مدوار و در دامنه كوهي به همين نام با چشم اندازي زيبا و طبيعتي منحصر به فرد و با محوريت چشمه‌اي كه آب را از حفره‌هاي داخل كوه در محل جاري مي‌سازد، از نخستين مجتمع‌هاي زيستي انسان در منطقه به شمار مي‌رود.
بي شك با جوشش آب از دل كوه هاي غربالبيز و طبيعت زيباي اين منطقه امسال هم اين منطقه زيبا ،ميزبان خيل مسافران و ميهمانان نوروزي و گردشگران داخلي و خارجي باشد .

آدرس کوتاه :