در سالروز شهادت امام رضا(ع) کهن‌ترین آئین عزاداری در مهریز برگزار شد

در سالروز شهادت امام رضا(ع) کهن‌ترین آئین عزاداری در مهریز برگزار شد


به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهریز، شهرستان مهریز هم زمان با سی‌ام صفر، سالروز شهادت جانسوز امام رضا(ع) یکپارچه سیاه‌پوش و غرق در ماتم و عزا شدند و در حسینیه‌ها، تکایا و مساجد در روستاها و مرکز شهر به سوگواری و برگزاری مراسم نخل‌برداری پرداختند.  عاشقان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) در غروب آخرین روز ماه صفر، با برپایی محافل عزاداری و دعا در مساجد، حسینیه‌ها در کنار بقاع متبرکه در سوگ ماتم هشتمین پیشوای مسلمانان جهان به عزا و ماتم نشستند. اطعام عزادارن رضوی و طبخ آش و توزیع نذری بین مردم هم در سطح محلات انجام گرفت. مردم محلات مختلف شهرستان مهریز از غروب آخرین روز ماه صفر در حسینیه آل ‌احمد بغدادآباد سفلی گرد هم آمده و با شبیه‌گردانی و تعزیه‌خوانی و نخل‌برداری، کهن‌ترین آئین عزاداری استان یزد را اجرا کردند. مراسم نخل‌برداری در این شب که قدمتی 500 ساله در مهریز دارد از ویژگی‌های منحصر به فرد مراسم محرم و عزاداری در مهریز محسوب می‌شود، در شهرستان دارالولایه مهریز حدود 50 نخل و 300 باب مسجد و حسینیه وجود دارد. سخنرانی در رثای حضرت ثامن الائمه و عالم آل محمد(ص) هم از دیگر بخش‌های مراسم عزاداری مردم مهریز بود که با شکوه هر چه تمام‌تر برگزار شد. در دهه آخر صفر طبق یک سنت دیرینه، هیئت‌ها و دسته‌های عزاداری از شهرستان مهریز همراه با هیئت‌های سراسر کشور خود را به مشهد الرضا(ع) رساندند تا در عزاداری‌های ویژه این دهه شرکت کنند. امسال 30 هیئت عزاداری در قالب کاروان‌هایی از روستاها و مرکز شهر مهریز عازم مشهد مقدس شدند و با نوحه‌خوانی، سینه‌زنی و زنجیرزنی در سوگ شهادت مظلومانه آن امام همام اشک ماتم ریختند. این کاروان‌ها از صبح روز اول ربیع‌الاول به تدریج به مهریز بازخواهند گشت.  
در سالروز شهادت امام رضا(ع) کهن‌ترین آئین عزاداری در مهریز برگزار شد

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهریز، شهرستان مهریز هم زمان با سی‌ام صفر، سالروز شهادت جانسوز امام رضا(ع) یکپارچه سیاه‌پوش و غرق در ماتم و عزا شدند و در حسینیه‌ها، تکایا و مساجد در روستاها و مرکز شهر به سوگواری و برگزاری مراسم نخل‌برداری پرداختند.
 عاشقان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) در غروب آخرین روز ماه صفر، با برپایی محافل عزاداری و دعا در مساجد، حسینیه‌ها در کنار بقاع متبرکه در سوگ ماتم هشتمین پیشوای مسلمانان جهان به عزا و ماتم نشستند.
اطعام عزادارن رضوی و طبخ آش و توزیع نذری بین مردم هم در سطح محلات انجام گرفت.
مردم محلات مختلف شهرستان مهریز از غروب آخرین روز ماه صفر در حسینیه آل ‌احمد بغدادآباد سفلی گرد هم آمده و با شبیه‌گردانی و تعزیه‌خوانی و نخل‌برداری، کهن‌ترین آئین عزاداری استان یزد را اجرا کردند.
مراسم نخل‌برداری در این شب که قدمتی 500 ساله در مهریز دارد از ویژگی‌های منحصر به فرد مراسم محرم و عزاداری در مهریز محسوب می‌شود، در شهرستان دارالولایه مهریز حدود 50 نخل و 300 باب مسجد و حسینیه وجود دارد.
سخنرانی در رثای حضرت ثامن الائمه و عالم آل محمد(ص) هم از دیگر بخش‌های مراسم عزاداری مردم مهریز بود که با شکوه هر چه تمام‌تر برگزار شد.
در دهه آخر صفر طبق یک سنت دیرینه، هیئت‌ها و دسته‌های عزاداری از شهرستان مهریز همراه با هیئت‌های سراسر کشور خود را به مشهد الرضا(ع) رساندند تا در عزاداری‌های ویژه این دهه شرکت کنند.
امسال 30 هیئت عزاداری در قالب کاروان‌هایی از روستاها و مرکز شهر مهریز عازم مشهد مقدس شدند و با نوحه‌خوانی، سینه‌زنی و زنجیرزنی در سوگ شهادت مظلومانه آن امام همام اشک ماتم ریختند.
این کاروان‌ها از صبح روز اول ربیع‌الاول به تدریج به مهریز بازخواهند گشت.

 

آدرس کوتاه :