بلندترین برج بادگیر دنیا در مهریز/ برج شکیب بر فراز آسمان

بلندترین برج بادگیر دنیا در مهریز/ برج شکیب بر فراز آسمان


تا چندی پیش بادگیر دولت آباد به عنوان بلندترین بادگیر دنیا معروف بود اما بادگیر شکیب در مهریز چند متری از بادگیر باغ دولت آباد بلندتر است و گرچه وجاهت تاریخی بادگیر دولت آباد را ندارد اما تماشای آن خالی از لطف نیست. شهرستان مهریز یکی از شهرهای گردشگرپذیر استان یزد است که در فصلهای بهار و پاییز به دلیل وضعیت خوب آب و هوایی بیشترین میزان گردشگر را دارد. این شهرستان جاذبه های تاریخی بسیاری دارد اما در کنار جاذبه های تاریخی، آثاری نه چندان قدیمی نیز هستند که توجه گردشگران را به خود جلب می کنند. از جمله این جاذبه ها، برج شکیب مهریز است که با بلندای ۵۵٫۵ متر بر فراز آسمان خودنمایی می کند. این بادگیر اکنون بلندترین بادگیر دنیاست و توسط خیر مهریزی، “جعفر شکیب” احداث شده است. این بنای زیبا در کنار مجموعه ورزشی مجهز و تخصصی شکیب در زمینی به مساحت ۱۰ هزار مترمربع با زیربنای دو هزار و ۵۰۰ مترمربع احداث شده است. دبیرستان دخترانه شکیب، کبوترخانه تفرجگاه کوه ریگ نیز از دیگر بناهایی است که در کنار این بادگیر و برج بلند توسط همین خیر مهریز بنا نهاده شده است. شهرستان مهریز در جنوب استان یزد با آب و هوای معتدل و بیابانی قرار دارد، این شهرستان دارای یک بخش با مرکزیت مهریز و پنج دهستان شامل‌ بهادران، ارنان، تنگ چنار، خورمیز و میانکوه است. در هر یک از روستاهای این شهرستان نیز به دلیل قدمت آن، یک جاذبه تاریخی وجود دارد که به طور قطع تماشای آن برای گردشگران پاییزی خالی از لطف نخواهد بود.     منبع: خبرگزاری مهر http://www.mehrnews.com/Fa/newsdetail.aspx?NewsID=1711067 گزارش و عکس: جمال زارع زاده مهریزی
بلندترین برج بادگیر دنیا در مهریز/ برج شکیب بر فراز آسمان

تا چندی پیش بادگیر دولت آباد به عنوان بلندترین بادگیر دنیا معروف بود اما بادگیر شکیب در مهریز چند متری از بادگیر باغ دولت آباد بلندتر است و گرچه وجاهت تاریخی بادگیر دولت آباد را ندارد اما تماشای آن خالی از لطف نیست.
شهرستان مهریز یکی از شهرهای گردشگرپذیر استان یزد است که در فصلهای بهار و پاییز به دلیل وضعیت خوب آب و هوایی بیشترین میزان گردشگر را دارد.
این شهرستان جاذبه های تاریخی بسیاری دارد اما در کنار جاذبه های تاریخی، آثاری نه چندان قدیمی نیز هستند که توجه گردشگران را به خود جلب می کنند.
از جمله این جاذبه ها، برج شکیب مهریز است که با بلندای ۵۵٫۵ متر بر فراز آسمان خودنمایی می کند.
این بادگیر اکنون بلندترین بادگیر دنیاست و توسط خیر مهریزی، “جعفر شکیب” احداث شده است.
این بنای زیبا در کنار مجموعه ورزشی مجهز و تخصصی شکیب در زمینی به مساحت ۱۰ هزار مترمربع با زیربنای دو هزار و ۵۰۰ مترمربع احداث شده است.
دبیرستان دخترانه شکیب، کبوترخانه تفرجگاه کوه ریگ نیز از دیگر بناهایی است که در کنار این بادگیر و برج بلند توسط همین خیر مهریز بنا نهاده شده است.
شهرستان مهریز در جنوب استان یزد با آب و هوای معتدل و بیابانی قرار دارد، این شهرستان دارای یک بخش با مرکزیت مهریز و پنج دهستان شامل‌ بهادران، ارنان، تنگ چنار، خورمیز و میانکوه است.
در هر یک از روستاهای این شهرستان نیز به دلیل قدمت آن، یک جاذبه تاریخی وجود دارد که به طور قطع تماشای آن برای گردشگران پاییزی خالی از لطف نخواهد بود.

 

شکیب مهریز

شکیب مهریز

شکیب مهریز

شکیب مهریز

شکیب مهریز

شکیب مهریز

شکیب مهریز

شکیب مهریز

 

منبع: خبرگزاری مهر

http://www.mehrnews.com/Fa/newsdetail.aspx?NewsID=1711067
گزارش و عکس: جمال زارع زاده مهریزی

آدرس کوتاه :