باغ پهلوان پور مهریز به ثبت جهانی رسید

باغ پهلوان پور مهریز به ثبت جهانی رسید


به همراه تصاویری جدید از باغ پهلوان پور
باغ پهلوان پور مهریز به ثبت جهانی رسید

دو باغ ايراني دولت‌آباد يزد و پهلوان‌پور مهريز به اتفاق آرا در نشست يونسكو در فهرست ميراث جهاني به ثبت رسيدند.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهریز، به نقل از روابط عمومي اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان يزد مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان يزدگفت: دو باغ دولت آباد و پهلوان پور مهريز به همراه 7 باغ ديگر ايراني به اتفاق آرا در سي و پنجمين اجلاس كميته ميراث جهاني براي ثبت در فهرست ميراث جهاني به تصويب رسيد.
"بهرام رضايي" افزود: : با ثبت اين پرونده مهم كه شامل 9 باغ ايراني است، مجموع پرونده‌هاي ثبت شده جمهوري اسلامي ايران نزد يونسكو به 13 پرونده مي‌رساند.
وي اين آثار ثبتي را در نوع خود بي نظير برشمرد و گفت: پرونده مربوط به باغ‌هاي ايراني علاوه بر دو بعد فرهنگي و طبيعي در 9 نقطه مختلف از كشور واقع شده و از اين حيث كه 9 اثر مربوطه در دل يك پرونده گنجانده شد داراي اهميت فراواني است.
"رضايي" افزود: باغ دولت آباد يزد از بناهاي زيباي دوران زنديه است که پس از گذر سالهاي بسيار هنوز همچون نگين سبزي در دل کوير مي‌درخشد و داراي 5/8 هكتار وسعت است.
وي با بيان اينكه مجموعه باغ دولت آباد توسط محمدتقي خان سرسلسله خاندان خوانين يزد و در زمان کريم خان زند ساخته شده است، گفت: اين بنا مجموعه‌اي از چندين عمارت شامل: عمارت هشتي، کلاه فرنگي، بهشت آئين و تالار آئينه، سردر اصلي و سردر جنوبي مي‌باشد و چشم گيرترين ويژگي اين بنا بادگير مرتفع آن مي‌باشد.
"رضايي" افزود: آنچه اين باغ را در ميان باغهاي ايراني شاخص نشان مي‌دهد بادگير مرتفع آن است که با 8/33 متر بلندترين بادگير جهان شناخته شده از ديگر خصوصيات اين بادگير هشت ضلعي بودن آن که باعث مي‌شود باد در هر جهت به راحتي و به سرعت به قسمت زيرين هدايت شود، از سوي ديگر در زير اين بادگير حوضي قراردارد به طوري که با وزيدن باد به سطح آب حوض، هواي خنکي را در داخل بنا ايجاد مي‌کند.
وي در ادامه گفت: باغ پهلوان‌پور مهريز متعلق به دوره‌ قاجار در محلهمزويرآباد مهريز واقع شده كه در نوع خود در كل منطقه كم نظير و متعلق به يكي از تجار يزدي به نام علي پهلوان پور است.
"رضايي" با بيان اينكه مساحت باغ 5/3 هكتار و عمده ساخت و ساز صورت گرفته در آن شامل برج گلين و فضاهاي خدماتي مرتبط با آن در جبهه جنوب شرقي است، افزود: عمارت زمستانخانه در جبهه غربي، عمارت شربتخانه (كوشك) در بخش مركزي، فضاهاي خدماتي (اصطبل، انبار، سرايداري و ... ) و كارگاه ريسندگي و قالي بافي در جبهه جنوبي است.
وي ارزشمندترين بخش باغ را عمارت كوشك يا شربتخانه در سه طبقه و به مساحت 1500 مترمربع دانست، و تصريح كرد: عمارت كلاه فرنگي کوشک با كاربندي پركاري زينت داده شده و از نفيس ترين قسمت‌های بنای شربتخانه به شمار می‌رود. اين عمارت بر اساس ضوابط و اصول باغات ايراني بر محور اصلي باغ قرار گرفته است.
گفتني است: باغ زيبا و ارزشمند دولت آباد به شماره 774 مورخ 22/12/46 و باغ پهلوان پور مهريز به شماره 6334 مورخ 7/7/81 در فهرست آثار ملي کشور نيز به ثبت رسيده اند. و با ثبت جهاني اين دو اثر، نخستين ثبت آثار جهاني استان يزد رقم خورد.

 

آدرس کوتاه :