افراد موفق در ترك دخانيات تجليل شدند

افراد موفق در ترك دخانيات تجليل شدند


افراد موفق در ترك دخانيات طي همايشي در شهرستان مهريز تجليل شدند.
افراد موفق در ترك دخانيات تجليل شدند
سرپرست مركز بهداشت مهريز صبح امروز در اين همايش با اشاره به مضرات مصرف سيگار به عنوان اصلي‌ترين ماده دخاني موجود در كشور اظهار داشت: استعمال سيگار و ساير دخانيات يكي از عوامل اصلي بيماري‌هاي تنفسي، قلبي و عروقي، سرطان‌ها و بسياري از بيماري‌هاي مخاطره‌آميز ديگر است كه البته شايع‌ترين عامل قابل پيشگيري مرگ و مير در جهان نيز به شمار مي‌رود.
مسعود شريفي با اشاره به آمار مرگ و مير در اثر مصرف سيگار افزود: سالانه در جهان 3 ميليون نفر و در ايران 50 هزار نفر به دليل بيماري‌هاي ناشي از مصرف سيگار جان خود را از دست مي‌دهند.
وي خسارت‌هاي مالي ناشي از استعمال دخانيات را قابل توجه دانست و خاطرنشان كرد: يك فرد سيگاري اگر حداقل روزي يك پاكت سيگار 200 توماني مصرف نيز كند، در طول 20 سال مبلغي معادل جهزيه دختري را مصرف مي‌كند كه علاوه بر ضرر مالي،‌ مضرات جاني و رواني بسياري را نيز به خود و خانواده‌اش تحميل كرده است.
شريفي با بيان اينكه در كشور حدود 10 ميليون نفر سيگاري وجود دارد، عنوان كرد: كل هزينه اين افراد كه بابت استعمال دخانيات سالانه حدود 2 ميليارد تومان است مي‌توان با اين مبلغ چهار مدرسه و چهار مركز بهداشتي درماني ساخت.
مسئول كلينيك ترك دخانيات شبكه بهداشت مهريز نيز در اين همايش اظهار داشت: اين كلينيك از سال 1385 در اين شهرستان تاسيس شده و تاكنون 140 نفر در اين مركز پذيرش و در كلاس‌هاي مربوطه شركت كرده‌‌اند.
مختاري يادآور شد: طي يك سال گذشته 62 نفر در كلاس‌هاي ترك دخانيات شركت كرده‌اند كه از اين تعداد تاكنون 16 نفر موفق به ترك سيگار شده‌اند.
در اين همايش تعدادي از افراد موفق در ترك دخانيات مورد تجليل و تقدير قرار گرفتند.
آدرس کوتاه :